Akıllı telefon satışları Çin piyasasında dibe vurdu. İlk çeyrekte satışlar % 40 düşebilir..

Hong Kong, Çin’in akıllı telefon pazarı, piyasasında çalışan uzmanlar yeni koronavirüs salgını nedeniyle satışlarda büyük bir düşüş için hazırlanıyor. Potansiyel bir Mart ayı satışı ile bile geçen yılki seviyelere ulaşmak hala zor olacak diye söyleniyor.

Ayrıca, IDC tahminlerinin 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre % 10,6 azalacağı söylenyor. Bu durum küresel akıllı telefon pazarları için de devrilme etkisi yaratabilecek büyüklükte bir yıkım olabilir.

 

Koronavirüs salgını akıllı telefon satışlarını düşürdü: Çinli Huawei ve Apple alarma geçti

 

Geçen ayın sonlarında salgının hızlandığı Çin’de akıllı telefon satışında ticaret dünyası durdu. Çin’de yüz milyonlarca insan seyahat kısıtlamaları yaşadığı için şirketler normale dönmeye çalışıyor. Durum küresel piyasaya da yansımış durumda.

Araştırma şirketi IDC’nin yeni bir raporuna göre, Çin’deki akıllı telefon gönderileri 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre % 40 düşecek.

IDC analisti Will Wong’a göre, Çinli tüketiciler yılın ilk üç ayında 33 milyon daha az telefon satın alacaklar. 

IDC geçen yıl tahminlerini güncellediğinde, 2020’nin ilk çeyreğinde sadece % 5’lik bir düşüş bekliyorduk dedi. Ancak durum daha farklı çıktı.

IDC analisti Sangeetika Srivastava bir basın açıklamasında, “Bileşen kıtlıkları, fabrika kapanmaları, karantina yetkileri, lojistik ve seyahat kısıtlamaları gibi sorunlar akıllı telefon satıcılarının telefon üretmesi ve yeni cihazlar sunması için engeller oluşturuyor ve oluşturmaya devam edecek.” Dedi.

 

Çinde akıllı telefon üretimi durma noktasına geldi : Teknoloji devleri tedirgin

Srivastava, salgının azalması durumunda, satışların yılın ilerleyen zamanlarında “istikrar göstermesi gerektiğini” belirtti.

Apple ise bu ay yatırımcıları, Çin’de kaç tane cihaz üretebileceklerini ve satabileceklerini bilmediklerini söyleyerek sınırlandırdı ve koronavirüs salgınının beklenenden daha fazla zarar verdiğini açıkladı.

Bir yatırımcı güncellemesinde ise Apple, önümüzdeki Mart çeyreği için geçtiğimiz ay sağladığı gelir düzeyine ulaşmayı beklemediğini söyledi.

Şirket, “Ülke çapında çalışmalar artırılıyor ve işlere geri dönülüyor; ancak normal koşullara göre tahmin ettiğimizden daha yavaş bir geri dönüş yaşıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Huawei de koronavirüs depreminde sert bir şekilde çarpılacak gibi görünüyor. IDC’ye göre Çinli teknoloji şirketi, geçtiğimiz yıl % 38’in üzerinde pazar payı ile Çin’de en çok satan akıllı telefon markası. Ancak koronavirüs Huawei’nin satışlarına da bir darbe vuracak.

Bir Huawei sözcüsü, şirketin piyasa performansı hakkında spekülasyon yapmadığını söyleyerek yorum yapmayı reddetti.

Mobil-onay.com olarak Çin akıllı telefon üretim durumuyla ilgili yeni gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Siz de 0,50 ₺ 'den başlayan fiyatlarla sanal numara almak için  tıklayın 


Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir